Sinds deze zomer staat mijn nieuwsfeed vol met berichten over de aankomende wijzigingen binnen de CAO Uitzendkrachten 2026-2028. De meeste aandacht gaat daarin uit naar de aanpassing van de regeling rond gelijkwaardige beloning. Terecht, want die heeft impact op heel veel onderdelen en brengt nieuwe risico’s met zich mee. Hoe stuur je zo’n ingrijpende verandering? En hoe zorg je ervoor dat je daarna ook fully in control blijft?
Door: Martijn Remmelzwaal – Flexchecker
Klantinventarisatie: De eerste stap naar gelijkwaardigheid
Het inventariseren van loonvoorwaarden zou inmiddels een vaste praktijk moeten zijn binnen onze sector. Toch gaan we in 2026 een stap verder: alle looncomponenten moeten inzichtelijk worden gemaakt vanuit de inlener, waarna gelijkwaardigheid in de loonafrekening gerealiseerd moet worden.
Deze wijziging heeft op allerlei zaken impact. Om dit integraal zo goed mogelijk te laten verlopen, is het belangrijk dat je antwoord kunt geven op de belangrijke vragen als: ‘Welke tools gebruik je voor deze inventarisatie?’, ‘Hoe documenteer je de resultaten?’ en ‘En hoe kun je dit proces zoveel mogelijk automatiseren om de administratieve lasten te beperken?’
De beschikbare tools zijn beperkt, in functionaliteit nog niet uitmuntend en brengen vaak aanzienlijke kosten met zich mee. Bovendien bieden ze zelden een volledige integratie met payrollsoftware of een automatische koppeling voor gelijkwaardigheidstoetsing, proforma loonberekening en workflowmanagement.
Dat betekent dat de menselijke factor essentieel is om dit goed te laten verlopen (want nee, AI kan dit nog niet afvangen). We weten echter ook dat waar mensen werken fouten worden gemaakt. Hoe stuur je en houd je alles in control? Je wilt natuurlijk een duidelijke en overzichtelijke werkwijze. Denk aan een visuele weergave van het proces, waarin helder is welke stappen worden gezet en door wie. Zo zie je direct waar risico’s liggen, bijvoorbeeld bij verkeerde input of output. Ook die informatiestromen wil je inzichtelijk maken.
Tot slot: complexe procedures brengen altijd foutkansen met zich mee. Met interne controles zorg je ervoor dat je die risico’s beheerst.
Gelijkwaardigheid: uitvragen, rekenen, testen, bevestigen
Zodra de opdrachtgever de looncomponenten heeft bevestigd, begint het complexe werk pas echt. Welke elementen kun je een-op-een overnemen en welke moeten worden gecompenseerd om tot gelijkwaardige beloning te komen?
Een voorbeeld: als een opdrachtgever een fitnessabonnement van € 50 aanbiedt, hoef je dit niet verplicht ook als fitnessabonnement aan te bieden. Als je kiest voor een gelijkwaardige compensatie, dan moet dit als looncomponent gecompenseerd worden (zie artikel 23 van de CAO). Dat heeft dan wel direct invloed op de kostprijs vanwege bijkomende werkgeverslasten.
Ook andere factoren – zoals pensioenregelingen, extra vakantiedagen of afwijkende secundaire voorwaarden – vragen om een nauwkeurige vertaalslag naar de loonberekening.
Wanneer meerdere uitzendorganisaties bij dezelfde opdrachtgever leveren, is het dan niet verstandig om de berekeningswijze onderling af te stemmen. Kortom, iedere plaatsing wordt zo bijna een project op zich.
Integrale controle en beheer
Met de wetenschap dat de wijzigingen in de CAO vooruitgaan op de invoering van het toelatingsstelsel, is er de komende maanden veel te organiseren. Niet alle (nieuwe of bestaande) tools zullen de functionaliteit bieden die nodig is, waardoor het risico bestaat dat zaken over het hoofd worden gezien.
Een integrale controle met periodieke steekproeven en goed inzicht in de naleving van regels is daarom essentieel. Het draait om gestructureerd sturen, waarbij processen en systemen ingebouwde werkwijzen en controles bevatten. Mijn ervaring is dat dit nooit volledig waterdicht is. Zorg ervoor dat je inzicht hebt in de risico’s en daar beheersmaatregelen aan gekoppeld hebt.
Om grip te krijgen en te houden biedt een managementplatform als FullyInControl uitkomst. Deze pragmatische tool automatiseert de borging van wet- en regelgeving en ondersteunt je bij het monitoren van processen, risico’s en maatregelen. Zo houd je als organisatie continu grip en blijf je daadwerkelijk in control.
Hoe nu verder?
Tijdens het webinar ‘CAO Uitzendkrachten 2026-2028 – In control’ op donderdag 6 november 2025 ga ik samen met Marc van der Sluis van Fully In Control verder in op het bovenstaande. We laten dan zien hoe je het doorvoeren van de wijzigingen effectief aanpakt. Wil je erbij zijn? Meld je aan via deze link.